ניקיון לפני או אחרי הדברה – מה חשוב לשים לב?

כולנו רוצים לחיות בבתים נקיים מכל הבחינות, כלומר שגם לא יהיו בהם לכלוכים מכל הסוגים וגם לא יחיו בהם חרקים מזיקים כמו נמלים או ג'וקים. באופן דומה גם סביבת העבודה חייבת נקייה באמת כדי לאפשר לעובדים למלא את תפקידם במשך שעות העבודה הרבות מדי יום. בהתאם יש ביקוש נרחב לשירות ניקוי משרדים כמו גם לשירותי הדברה – ונשאלת השאלה מה עדיף, קודם להדביר ואז לנקות, או להפך, להקדים את הניקיון להדברה. בעמוד זה תמצאו תשובה מפורטת לשאלה וליתר דיוק את הפרמטרים שלפיהם כדאי להחליט.

סוג ההדברה

כל חברות ההדברה מבצעות סוגים רבים של הדברות, ובאופן טבעי יש לא מעט הבדלים ביניהן. כך למשל הדברת פשפש המיטה שונה מהדברת תיקנים גרמנים, ולשתי הפעולות הנ"ל מאפיינים אחרים בהשוואה להדברת ג'וקים.

בהתאם כדי לענות על השאלה אם לבצע את הניקיון לפני או אחרי ההדברה, כדאי קודם כל לדעת איזו הדברה תבוצע. בדרך כלל ההמלצה של המדבירים היא להימנע מפעולות ניקיון משמעותיות במשך 48 ואפילו 72 שעות אחרי ההדברה. הסיבה לכך היא הרצון לאפשר לחומרי ההדברה למלא את ייעודם ולהשלים את העבודה – כך שלא יישאר במשרד או בבית אפילו חרק מיותר אחד. כדי להבטיח הגעה למטרה זו נדרש זמן ולכן מבחינה זו כדאי לבצע קודם כל ניקיון יסודי ורק לאחר מכן את ההדברה.

היקף עבודות הניקיון

שיקול נוסף שכדאי לקחת בחשבון כשמתלבטים אם להזמין את חברת ההדברה לפני חברת ניקיון משרדים או אחרי, הוא סוג הניקיון הדרוש. כך למשל אם תרצו לבצע פוליש לרצפה במשרדים כדאי לעשות זאת עוד לפני ההדברה משום שהפוליש עלול לפגום באפקטיביות של ההדברה.

עוד סיבה טובה לבחור בניקיון לפני ההדברה היא שאחד הגורמים העיקריים להופעת חרקים בבתים ובמשרדים הוא לכלוך, וליתר דיוק שאריות מזון. למעשה, הקפדה על ניקיון שוטף, ובפרט במשרדים, מפחיתה במידה לא מבוטלת את הסיכוי שיופיעו אצלכם נמלים, תיקנים מסוגים שונים, עכברים, חולדות ועוד אורחים לא רצויים. בהתאם הפקדת המשימה בידי חברה מקצועית, אמינה ואחראית עשויה לצמצם את תדירות ההדברות הנדרשות.

החומרים שבאמצעותם התבצעה ההדברה

תכנון מושכל של הלו"ז של ביצוע ההדברה והניקיון, ובפרט במקרים שבהם פעולות אלה מבוצעות לפני כניסה למשרד או דירה חדשים (או לחילופין נכס ישן שעבר שיפוץ מקיף), מחייב התייחסות גם לחומרים הספציפיים שמשמשים את המדבירים.

בהקשר זה כדאי לדעת שכיום מידת הרעילות של מרבית חומרי ההדברה נמוכה באופן משמעותי בהשוואה לעבר. למעשה הזמנת חברת הדברה ותיקה ומקצועית, ולא פחות חשוב כזו שיש לה רישיון בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה, מבטיחה לכם שקט נפשי מלא בזכות הידיעה שייעשה שימוש אך ורק בחומרי הדברה מאושרים, כלומר כאלה שאין בהם סכנה.

כמו כן יש גם חומרי הדברה ידידותיים לסביבה ולבני אדם שמתאפיינים ברעילות נמוכה במיוחד, ולכן אין צורך להילחץ ולבצע את הניקיון מיד אחרי ההדברה – אלא כדאי לתזמן אותו לפני הגעת המדבירים.

איך הקפדה על ניקיון שוטף מסייעת להפחית את תופעת החרקים המזיקים?

המלצה חשובה נוספת היא לשמור על רמת ניקיון מרבית באופן שוטף וכך להקדים תרופה למכה. סיבה אחת היא כאמור העובדה שחרקים וגם מכרסמים מחפשים מזון ואין סיבה לספק להם אותו. סיבה שנייה היא שבבית נקי ומסודר, ובאופן דומה במשרד מטופח ומוקפד, קל יותר לזהות מיד נוכחות של חרקים ולפעול בהתאם עוד לפני שהם מתרבים. כך למשל אחד האתגרים המרכזיים במסגרת הדברה נגד פשפש המיטה הוא איתור של החרקים הזעירים האלה, ובבית שכבר בוצע בו ניקיון מקיף האיתור יושלם בקלות וביעילות ולכן תוך זמן קצר.

/ 5.

דילוג לתוכן