איך לתחזק את ניקיון המשרד בצורה הטובה והמקיפה ביותר?

לכל מעסיק ו/או מנהל יש מחויבות של ממש כלפי העובדים: לספק להם סביבת עבודה בטוחה, נעימה ובריאה. בפרט חשוב להקדיש תשומת לב לניקיון המשרד, וזאת מפני שאם שבוע עבודה ממוצע כולל כ-40 שעות ואפילו יותר, האחריות הבסיסית היא לוודא שהחלל שבו שוהים כל-כך הרבה שעות בכל שבוע יהיה נקי באמת.

איך מתחזקים משרד בצורה הטובה והיעילה ביותר? מיישמים את ההמלצות הבאות:

האחריות של העובדים

במרבית המשרדים, ובפרט אלה הגדולים, האחריות על הניקיון היא של חברת ניקיון משרדים שנשכרה למטרה זו. יחד עם זאת גם לעובדים יש אחריות בסיסית – לשמור על סביבת העבודה שלהם במרווחים שבין המועדים שבהם מגיעים עובדי הניקיון. כך למשל כדאי לוודא שהאכילה מתבצעת רק במטבחון או באזורים שמיועדים לפעולה זו ולא ליד השולחן – על-מנת לא להכתים את השולחן או הכיסא וגם לא ליצור מצב שבו מגיעים למשרד חרקים עקב שאריות מזון בכל מקום. בנוסף אפשר לבקש מהעובדים לנסות לנקות כתמים שנגרמו למשל עקב שתיית קפה לא זהירה, ועוד כדאי לזכור שככל שהמשרד מושקע יותר ומטופח יותר, כך גדלה המוטיבציה של העובדים לשמור עליו מיוזמתם.

חברת ניקיון – בתדירות הנכונה ועם רשימת מטלות מדויקת

בדרך כלל המרכיב העיקרי של תחזוקת המשרד בהיבט של הניקיון מתבצע על-ידי חברה חיצונית. על-מנת להפיק את המקסימום משירות זה, חשוב להקפיד על שני כללים: הראשון – תדירות נכונה, משום שאם יעבור פרק זמן ארוך מדי בין מועדי הביקור של המנקים, יהיו גם פרקי זמן ארוכים שבהם המשרד לא נקי מספיק. הכלל השני הוא להגדיר באופן מדויק, ובכתב (כלומר בחוזה מול אותה חברה), מה כוללות המטלות השוטפות ובאיזו תדירות יתבצעו פעולות נוספות.

כך למשל אפשר לקבוע שמדי יום ירוקנו הפחים, יישאבו השטיחים, השירותים יזכו כמובן לניקיון יסודי וכך גם המטבחון, ובנוסף יתבצע ניקיון של דלתות זכוכית אם ישנן. מטלות כמו הזזת המקרר לצורך ניקוי האזור שמאחוריו, ניקוי קירות ועוד אפשר לבצע גם פעם בשבוע או שבועיים. המלצה נוספת היא לוודא שעובדי הניקיון זוכים ליחס הולם מצד החברה לרבות זכויות סוציאליות.

פעולות חריגות – פעם או פעמיים בשנה

בנוסף לכל שירותי הניקיון הנ"ל יש גם פעולות שהתדירות שלהן נמוכה יותר, לרוב פעם או פעמיים בשנה. למשל – הזמנת חברת ניקוי ספות למשרד או ניקוי חיצוני של החלונות, לרבות בעזרת סנפלינג. במקרים אלה, בגלל התדירות הנמוכה יחסית, חשוב להקפיד במיוחד על איכות העבודה ולכן נדרשת בחירה מושכלת של חברה איכותית מאוד שתשאיר את הספות בוהקות מניקיון, נקיות מחיידקים ושאר מזיקים וכמובן מרשימות מאוד.

/ 5.

דילוג לתוכן